MUHASEBE VE PAYLAŞIMIN BAŞKENTİ 
Ana Sayfa   |  Dökümanlar Excel Programları  Oda ve Türmob Seçimleri  Pratik Bilgiler  |  İletişim


 

Serbest muhasebecilik kalkmıyor !

Konuyu özetleyim 26.07.2008 Tarih ve 26948 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 5786 Sayılı Kanun ile serbest muhasebecilere smmm olma hakkı tanınmıştır. Bunun şartları sm olmak ve sınavları geçmek. Amaç ne burada serbest muhasebeciliğin kalkması. Peki sınavı geçemeyenler ne olacak serbest muhasebeci. Bu durumda serbest muhasebecilik kalkmış mı oluyor?  

Bu iş böyle olmamalı bence eğer serbest muhasebeciler smmm olacaksa lisans mezunu olmak asli şart olarak kalmalı ve sınav felan yapılmadan direk belge verilmelidir. Saçma sapan işler bunlar kaç yıldır muhasebecilik yapan adamları sen tekrar niye sınav yapıyorsun. Şartları taşıyorsa sınavsız smmm yapmalısın. Burada lisans mezunu olmak şartı es geçilmemeli. Bunun iki nedeni var

Birincisi burada haksızlık söz konusudur bu haksızlık serbest muhasebecilerin daha bilgisiz olduğundan değil çoğu bizden daha bilgilidir. Çünkü smmm olmak isteyen vatandaş 4 yıl örgün öğretimde okurken sm olan kişi muhasebe bürosunda staj yaparken işi öğrenip tecrube kazanıyordu. Yani sm zaten tecrube ve çevre sahibi. Smmm ise 4 sene geriden başlıyor.  

İkinci neden : Lisans smmm olmanın özel şartlarındandır. Kaliteli bir meslek olmak için bu çıta hep kalmalı gerekirse artırılmalı. Bizim burada tam tersi oldu. Neden  ? Anlamakta zorlanıyorum. Oda ve Turmob bu kanunun bu kısmına ses çıkarmadı neden? Odanın ve Turmob’un görevi mesleğin kalitesini artırmak değil mi?

Sonuç olarak ben serbest muhasebecilerin smmm olmasına karşı değilim. Hatta sınavsız olmalıydılar ama lisans eğitimi çıtası düşmemeliydi. Bana Ymm olmam için sınav açsalar bende girerdim hiçte şikayet etmezdim ama buna ymm odası sıcak bakar mıydı? Bence hayır. Peki bizim oda ve birlik neden sıcak baktı. İşin içinde oy ve para ilişkisi mi var acaba?

01.05.2008 SMMM Ali ERBİR


Mesleğin geleceği için buradayız . . .