MUHASEBE VE PAYLAŞIMIN BAŞKENTİ 
Ana Sayfa   |  Dökümanlar Excel Programları  Oda ve Türmob Seçimleri  Pratik Bilgiler  |  İletişim


 


ZORUNLU STAJ SİSTEMİ !

Deniliyor ki zorunlu staj uygulaması çok yararlı oluyor .....!

Bir kere üniversiteyi yeni bitirmiş  bir insanın (örgün eğitimden bahsediyorum ) mali müşavir yanında staj yapması çok zor nedeni tamamen duygusal. Büro sahibi SMMM Asgari ücretle sigortasız adam çalıştırmak dururken neden sizin gibi tecrübesiz birine fazladan SSK primi ödesin? Ödemiyor da yani size stajyer olarak almıyor doğal olarak.Bunun yerine teknik lise mezunu arkadaşımızı alıyor sigortasız olarak uygun ücrete çalıştırıyor.Hem bu arkadaşın devamlılığıda fazla Smmm stajyerlere göre. Peki bizim stajyer bu durumda ne yapmak zorunda kalıyor ya bedava sadece asgari ücretin yatırılması koşuluyla çalışıyor ya da bir şirkette çalışmaya başlıyor. Bizim stajyer normal olarak işletmeyi seçiyor. Büroyu seçenlerde vardır ama bunlar istisnadır Bu büroyu seçenlerin ortak noktaları ardır.Bunlar ; Maddi durumları iyidir,Üniversiteden sonra çıraklık yapmak zoruna gitmez,Ücretsiz çalışmadan dolayı aşağılık kompleksine kapılmazlar kapılsalar bile idare etmeliyim düşüncesi içindedirler ve sürekli 2 sene sabretmeliyim işi öğrenmem için burada kalmalıyım tesellisi içindedir. Normal olanı yani işletmede stajı seçenler ise işi tam anlamıyla öğrenemezler (öğrendiklerini idda edenler var ama ben buna katılmıyorum) Şanslı olanlar şirketin resmi muhasebesine geçerler ki bunların durum diğerlerine göre daha iyidir en azından vasat değildirler.Muhasebe adına birşeyler öğrenirler fakat bu bile büroda öğrenilenin yanında çok azdır. İşletmede staj yapan diğerleri yani resmi muhase yapmak dışında herşeyi yaparlar.İşte mesleğimiz açısından en feci olan budur Smmm stajyeri mecbur kaldığı için stajını yapıyor fakat iki sene hiçbirşey öğrenemiyor.Bu durumdada staj hedeflerine ulaşamıyor.

İşletmede stajın burodan farkı olmadığını iddaa edenler diyor ki ; ' Büro veya işletme farketmez önemli olan kişinin kendini kitaplarla vb..geliştirmesi ' E madem öyle zorunlu staj uygulamasıda nedir ?  kişi kendini evde de geliştirir.

Burada yapılabilecek 2 yol vardır.

Ya büro sahibi SMMM lerin stajer çalıştırmasını cazip hale getireceksiniz

Ya da SMMM'lerin sigortasız işçi çalıştırmasının önüne geçeceksiniz.. Tabi bu haksız rekabete yol açmayacak şekilde herkese uygulanmalıdır.

Bu şartlar oluşmadan zorunlu staj uygulamasına kesinlikle karşıyım....

04.03.2008 - SMMM Ali ERBİ

Ben yukarıdaki yazıyı yazdığımda staj süresinin 3 yıla çıkağını bilmiyordum. Ama şu kadarını söyleyeyim yukarıdaki yazdığım sorunlar çözülmeden staj süresini 10 yılada çıkarsanız bir faydası olmaz. Tam tersi bu smmm stajerlerine yapılan bir işkencedir. Meslek grupları ve meslek odalarından bu konuya ilişkin hiçbir tepki duymadım tam tersi herkes bu kanunun bu kısmını destekliyor. Acaba sorun bendemi ya da benim gibi düşünen binlerce smmm veya smmm stajyerinde mi yoksa bizi anlamak istemeyen bizi yönetenlerde mi ? Ben sorunun bizde olduğunu düşünmüyorum. 

Umuyorum mesleğimiz açısından herşey çok güzel olur ( Bu kanunlarla ve bu şekilde çok zor görünüyor ama mesleğin umudu biziz. )

22.04.2008 - SMMM Ali ERBİR

Bu makeleyi bu adrestende okuyabilirsiniz. ( http://www.muhasebenet.net/makale_ali%20erbir%20smmm_zorunlu%20staj%20sistemi.html )


Mesleğin geleceği için buradayız . . .